بررسی انواع نما

مقدمه
نما ، برخلاف هر سیستم ساختمانی دیگر ، خصوصیات ظاهری را با عملکردی برتر ترکیب می کندکه از نظر طراحی مهمترین جنبه است زیرا اولین خط دیداری ساختمان در نمای آن است. ، اصطلاح “نما” می تواند به دیوار خارجی ساختمان ، اشاره داشته باشد. گاهی اوقات اصطلاح “نما” برای اشاره بیشتر به چهره های خارجی ساختمان ها که از نظر معماری تأکید خاصی دارند ، مانند ، دکوراسیون ، ورودی اصلی ساختمان و غیره استفاده می شود. نوآوری های تکنولوژیکی منجر به توسعه مصالح نمای صرفه جویی در انرژی شده است. این محصولات پیشرفته انرژی خورشیدی را جذب می کنند و در بسیاری از ساختمانهای تجاری و مسکونی به عنوان منبع ثانویه تولید برق مورد استفاده گسترده قرار می گیرند.توسعه مصالح پایدار نما با قابلیت محافظت از ساختمانها در برابر شرایط محیطی مانند گرما ، باد و باران ، عامل اصلی رشد تقاضا است. نوع نمای مورد نظر شما از نظر زیبایی ساختمان و همچنین عملکردی برجسته ، نقشی اساسی دارد. انتظار می رود تقاضای محصول در ساختمانهای تجاری به دلیل نیاز روزافزون به اقدامات ایمنی و فضای بهتر در شرکتهای بزرگ و صنعت مهمان نوازی طی چندین سال آینده همچنان بالا بماند.

 

انواع نما

نمای سبک

این نوعی نما است که به ساختار مقاوم ساختمان می چسبد ، اما بخشی از آن را تشکیل نمی دهد. از آنجا که به ثبات ساختمان کمک نمی کند ، لازم است نمای سبک برای پشتیبانی از بارهایی که تنش را به اجزای آن وارد می کنند ، طراحی شود.موادی که به طور معمول برای روکش کاری استفاده می شوند شامل شیشه و فلز هستند. برای نمای سبک وزن دو نوع ساخت وجود دارد: دیوار پرده ای و نمای تابلویی. با یک دیوار پرده ای ، نما از چارچوب سازه عبور می کند ، در حالی که با یک نمای روکش شده ، چارچوب باعث قطع شدن نما می شود. برخی از مزایای خاص سیستم نمای سبک ، سهولت نصب و میزان نوری است که به ساختمان وارد می کنند. در مقایسه با انواع دیگر نما ، نماهای سبک عایق حرارتی و صوتی کمتری ایجاد می کنند و هزینه های نگهداری بالاتری در میان مدت و بلند مدت دارند.این نوع نما عمدتا در ساختمانهای اداری متوسط و بلند نصب می شود .

 

نمای سنگین

همانطور که از نام آن مشخص است ، این نوع نما متشکل از مصالح ساختمانی با وزن قابل توجه است. برای اینکه یک نما سنگین به نظر برسد ، وزن متوسط ، از جمله عناصر جامد و توخالی ، باید بالای 100 کیلوگرم در متر مربع باشد.در این گروه انواع مختلفی از نما پیدا می کنیم که بسته به نیاز عایق حرارتی ، ممکن است تحمل کننده بار باشند یا از خود پشتیبانی کنند و ممکن است محفظه هوا داشته باشند یا نداشته باشند.

 

نمای پیش ساخته بتنی

این نوع نما عمدتا از ماژول های پیش ساخته تشکیل می شود که بهم متصل می شوند یا در محل جمع می شوند. اجزای سازنده این نماها بصورت صنعتی در کارخانه های بسیار مکانیزه تولید می شوند و اغلب آنها از پانل های چوب و بتن استفاده می کنند.
از مزایای اصلی این نوع نما می توان به سرعت و سهولت نصب و همچنین هزینه کمتر نسبت به سایر سیستم ها اشاره کرد. از نظر معایب ، گزینه های طراحی محدودتر هستند و پیش بینی کار لازم است تا بتواند آن را زنده نگه دارد. از نمای پیش ساخته معمولاً در کارخانه های صنعتی و مراکز خرید بزرگ استفاده می شود.

 

نمای سنتی

این طبقه بندی شامل نماهایی است که از مصالح ساختمانی سنتی مانند آجر ، سنگ ، چوب ، سرامیک ، رندر و … استفاده می شود.
مزایای آن این است که ساخت آنها پیچیده تر است ، سریع نصب می شوند و هزینه کمی دارند. از طرف دیگر ، از آنجا که نماهای کلاسیک فاقد محفظه هوا یا عایق هستند ، عایق حرارتی و صوتی کمتری ایجاد می کنند که به معنای صرفه جویی در مصرف انرژی کمتر است.

 

سیستم های ETI

سیستم های ETI (عایق حرارتی خارجی) شامل نصب صفحاتی از مواد عایق در اطراف ساختمان است که توسط ملات محافظت می شوند و به دیوار حمایت کننده چسبیده یا مکانیکی می شوند. سپس سیستم با روکش یا پایان مناسب ملک به پایان می رسد.
متداول ترین ماده ای که در جنبه عایق بندی یک سیستم ETI استفاده می شود ، پلی استایرن منبسط شده (EPS) ، پلی استایرن اکسترود شده (XPS) ، پلی استایرن منبسط شده گرافیت (EPS-G) و پشم معدنی (MW) است.از آنجا که سیستم ETI دارای یک لایه عایق است ، پل های حرارتی را کاهش می دهد. بنابراین ، این یک گزینه است که سطح مناسبی از کارایی را برای قیمت آن فراهم می کند ، زیرا هیچ هزینه ای از سیستم چارچوب حاصل نمی شود.

 

روکش ضدآفتاب

روکش صفحه باران یا سیستم نمای تهویه از یک دیوار تحمل کننده بار ، یک لایه عایق و مواد روکش ساخته شده است که با استفاده از یک ساختار حمایت کننده بر روی ساختمان ثابت می شود. تفاوت اصلی بین این و سیستم ETI این است که یک حفره هوا بین دیواره تحمل بار و مواد روکش دارد. حتی اگر نصب این سیستم هزینه بر و پیچیده تر باشد ، بیشتر اوقات یک گزینه مقرون به صرفه است زیرا شکاف هوا عامل بسیاری از مزایای روکش صفحه باران است .
” اثر دودکش ” که در داخل حفره هوا اتفاق می افتد به این معنی است که هوای گرم از قسمت بالای نما بالا رفته و خارج می شود. در ماه های تابستان ، این پدیده همرفت طبیعی به معنای تجدید هوا است که از گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند. از طرف دیگر ، در زمستان هوا به همان اندازه گرم نمی شود و در داخل خانه باقی می ماند. گرما از بین نمی رود ، و این باعث صرفه جویی در انرژی ناشی از گرم شدن می شود.
علاوه بر این ، روکش صفحه باران یک لایه محافظ دیگر در برابر تراکم و نفوذ آب و همچنین کمک به کاهش ظاهر ترک ها و شکاف ها در ساختمان است ، زیرا تغییرات دمایی کمتری را متحمل می شود.
اینها تنها برخی از دلایلی است که روکش صفحه باران تهویه شده کارآمدترین سیستم نمای خارجی فعلی موجود است.

 

نمای استیل

انواع مختلفی از اجزای فولادی ممکن است در سیستم های نمای مدرن مانند ورق های فولادی و پانل های کامپوزیت (ساندویچ) ، پانل های کاست تخت و محکم با لبه های تا شده ، دیوارهای پر از فولاد سبک ، بخش های فولادی توخالی ، سیستم های پشتیبانی از شیشه های فولاد ضد زنگ ، نمای استیلl انواع رنگها را ارائه می دهد و بافت های سطحی امکان پذیر است. همچنین بارهای وارد بر ساختار پشتیبانی را به حداقل می رساند. همچنین نصب در زمان کمتر است. از آنجا که فولاد غیر قابل احتراق و مقاوم در برابر آسیب در صفحات نما است. سطح بالایی از عایق حرارتی و صوتی را می توان تهیه کرد.

نمای قاب تابلویی

نمای پانل توسط مولیون هایی در لبه های عمودی و ترانسوم در لبه های افقی قاب بندی می شود. مولیون ها و ترانس ها از نظر حرارتی شکسته می شوند تا از عبور سرما از طریق عنصر جلوگیری شود تا تراکم ایجاد نشود. دیوار کشی پرده ای واحد با وجود تقسیم و تراشکاری در محیط صفحه قابل شناسایی است. تولید این اشکال ساختاری پس از ساخت قالب ، در مقادیر زیاد ارزان است.

نمای پرده ای

نمای پرده ای دیوار پرده نام عمومی است که به سیستم های روکش فلزی سبک یا روکش های لعاب داده می شود که مستقیماً توسط یک قاب ساختاری پشتیبانی می شوند. در بعضی موارد ، ممکن است یک روکش سنگی یا یک قاب بزرگ کاشی کاری شده متصل شود تا ظاهر یک سیستم روکش یکپارچه بیشتر را داشته باشد. سیستم های پرده ای دیواری مجموعه ای از اجزای سازنده کارخانه هستند که یا به صورت پانل در کارخانه ساخته می شوند و واحدهای به هم پیوسته را به محل آورده و نصب می کنند (دیوار کشی پرده واحد) یا به عنوان اجزا به سایت آورده می شوند و بر روی ساختمان جمع می شوند.

نمای سفالی

نماهای سفالی چیزی جز صفحات ساخته شده از سفال نیست که می تواند روی دیوارهای خارجی یا نمای هر ساختمان پوشانده شود. اگرچه نمایهای مبتنی بر شیشه و آلومینیوم اخیراً به منظره های شهر اضافه شده اند ، که بیشتر از غرب گرفته شده اند ، اما نماهای سفالی مانند آجرهای روکش دار یا کاشی های نمای سفالی سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرند. نماهای خشتی نتیجه فناوری پیشرفته و فرآیندهای پیشرفته پخت هستند و از این رو در برابر محیط خارجی بسیار مقاوم هستند. هنگامی که با رنگ مقایسه می شود ، که می تواند با گرد و غبار و خاک لک شده به نظر برسد ، نماهای سفالی ، رنگ را برای مدت زمان طولانی تری حفظ می کنند. از آنجا که آنها از سفال ساخته شده اند. قدرت مقاومت در برابر آب و هوا آنها را بسیار مقاوم می کند که ده ها سال دوام می آورند.

نمای استیل و شیشه

فولاد و شیشه مواد هم افزایی هستند و اغلب در نما و سقف ساختمانهای چند طبقه استفاده می شوند. صفحات شیشه ای به طور کلی توسط عناصر فولادی عمودی جداگانه به قاب اصلی سازه ساختمان که ممکن است داخلی یا خارجی ساختمان باشد ، پشتیبانی می شوند. بخشهای فولاد ضد زنگ و فولاد توخالی اغلب در ترکیب با شیشه استفاده می شود.

نمای دو پوست

این از دو دیوار شیشه ای تشکیل شده است که توسط یک حفره در ارتفاعات رو به جنوب جدا شده اند و برای کاهش مصرف انرژی ساختمان استفاده می شوند. دستگاه های تمیز کننده معمولاً در حفره نصب می شوند و بسته به عرض آن ، مسیرهای عبور و مرور برای دسترسی و تمیز کردن دارند. این نوع نما دارای تنوع زیادی در چیدمان است. این دو پوست یک منطقه بافر حرارتی را تشکیل می دهند و دستاوردهای منفعل خورشید در حفره باعث کاهش تلفات گرما در زمستان می شوند. اگر تهویه حفره با خدمات ساختمان یکپارچه باشد ، می توان هوای گرم شده توسط خورشید را به ساختمان وارد کرد ، تهویه طبیعی خوبی ایجاد می کند و بار گرمایش را کاهش می دهد و بالعکس در طول تابستان.

نمای آلومینیوم کامپوزیت

روکش فلزی کامپوزیت آلومینیوم (ACP) اصطلاحی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و صفحات مسطحی را توصیف می کند که از پیوندهای هسته ترموپلاستیک بین دو ورق آلومینیوم تشکیل شده اند ACP .اغلب برای روکش خارجی ساختمانها (نمای ساختمان) استفاده می شود. مزیت اصلی ACP این است که علی رغم سبک بودن بسیار سخت و محکم است. با توجه به توانایی رنگ آمیزی آلومینیوم به هر رنگ ، ACP ها در طیف گسترده ای از رنگ های فلزی و غیر فلزی و همچنین الگوهایی تولید می شوند که از مواد دیگر مانند چوب یا سنگ مرمر تقلید می کنند. کاربردهای ACP فقط به روکش خارجی ساختمان محدود نمی شود. آنها می توانند در هر نوع پوشش روکش ، پارتیشن ، سقف کاذب و غیره استفاده شوند.

نمای سایه خورشیدی

نمای سایه خورشیدی نوعی کنترل خورشیدی است که می تواند برای بهینه سازی میزان افزایش گرمای خورشید و نور مرئی وارد شده در یک ساختمان استفاده شود. این امر می تواند تأثیر بسزایی در مصرف انرژی ساختمان و همچنین آسایش حرارتی و بصری ساکنین داشته باشد و در برابر گرما و خیرگی در روزهای گرم و آفتابی محافظت کند. طیف گسترده ای از سیستم های سایه خورشیدی وجود دارد که ممکن است به عنوان بخشی از نمای ساختمان مورد استفاده قرار گیرد و در آن گنجانده شود. موارد زیر وجود دارد: عناصر فولادی افقی به شکل بیضی شکل که به صورت افقی بین ستون های خارجی قرار دارند و اندازه و فاصله آنها برای کاهش شدت بهره خورشیدی طراحی شده است.

نمای شیشه ای

نمای شیشه ای مدرن از متصل شدن به 2 یا 4 پانل شیشه ای جداگانه با استفاده از براکت های فولاد ضد زنگ ساخته شده است که به دلیل چند پایه بودن آنها “عنکبوت” نیز شناخته می شود. اتصالات به صفحات شیشه ای به طور کلی توسط براکت های فولاد ضد زنگ با واشرهای نئوپرن از طریق شیشه ساخته می شود ، همانطور که در زیر نشان داده شده است. این پیوست ها به دلیل حرکات حرارتی و ساختاری اجازه بیان می دهند تا تنش های محلی روی شیشه به حداقل برسد.

نمای دیوار عایق بندی شده

نماهای دیواری عایق بندی شده ساندویچ پانل های صورت فلزی کامپوزیتی یا پانل های بتونی با عایق بندی بین عناصر داخلی و خارجی بتن هستند. پانل های عایق بندی شده با فولاد اغلب در ساختمانهای یک طبقه و کم ارتفاع صنعتی استفاده می شود. پانل ها معمولاً به صورت یک طرفه (به صورت عمودی یا افقی) طراحی می شوند و متناسب با فاصله های قاب معمول استفاده می شوند ، بدون پشتیبانی میانی. مواد عایق مختلفی از جمله پلی اورتان منبسط شده (PUR) ، پلی ایزوسیانورات (PIR) و الیاف معدنی با طیف وسیعی از عایق ، مقاوم در برابر آتش و سایر خصوصیات فیزیکی در دسترس است.

نمای بتنی پیش ساخته

از پانل های معماری پیش ساخته همچنین برای روکش کردن تمام یا بخشی از نمای ساختمان یا دیوارهای ایستاده ای که برای محوطه سازی ، عایق صدا و دیوارهای امنیتی استفاده می شود ، استفاده می شود و برخی از آنها می توانند از عناصر سازه ای بتنی پیش تنیده باشند. مناطق با مصالح بنایی به طور طبیعی نفوذ پذیری هوای کمی دارند ، بنابراین به طور کلی نفوذ پذیری هوا با جزئیات خوب در رابط های پنجره ها و درها و سایر نفوذها از طریق دیوار برای خدمات ساختمانی کنترل می شود. افزایش نورخورشید ، سطح نور و نماهای خارج با انتخاب نوع ، اندازه و ترتیب مناسب پنجره با سایه مناسب متعادل می شوند.

نمای خود تمیز

خود تمیز کردن نما کار را برای کاربر و همچنین کاربر نهایی آسان می کند. بهره وری و سود طولانی مدت بسیار گسترده است. سطوح خود تمیز شونده به دلیل پوششهای فوتوکاتالیستی حاوی نانوذرات دی اکسید تیتانیوم (TiO 2 ) به یک نوع محصول مرتبط تبدیل شده اند . از نانوپوشش های خود تمیز کننده برای بهبود همه چیز از بتن و سنگ ، شیشه و سرامیک ، منسوجات ، چوب ، فولاد ضد زنگ ، آلومینیوم و پلاستیک استفاده شده است.

نمای هوموستاتیک

نمای هوموستاتیک از یک روبان مهندسی شده ، در داخل حفره یک نمای شیشه ای دو لایه تشکیل شده است. روبان از الاستومرهای دی الکتریک ساخته شده است: مواد پلیمری که می توانند با اعمال جریان الکتریکی قطبی شوند. این مواد همچنین انعطاف پذیر بوده و مصرف انرژی بسیار کمی دارند. هر دو طرف ماده دی الکتریک با الکترودهای نقره ای پوشانده شده است. این لایه نقره ای نور را منعکس می کند ، و همچنین بار الکتریکی را در مواد پخش می کند و باعث تغییر شکل آن می شود. این به نما کمک می کند تا دما را در داخل ساختمان تنظیم کند.