جایگاه بتن اکسپوز در معماری مدرن

مقدمه

بتن اکسپوز معمولا به صورت پیش ساخته برای استفاده در محل مورد نظر ساخته می شود که به دلیل سطح صیقلی در نماسازی ساختمان استفاده می شوند. از آنجا که بسیاری از معماران تمایل دارند که از مصالح و عناصر معماری در حالت طبیعی یا خام خود استفاده کنند، این فرآیند بازیابی مواد طبیعی ساخت و ساز ، بدون ترکیب با عناصر دیگر برای پوشاندن چارچوب ، لوله ها و کابل ها ، این فضاها را به مکان هایی تبدیل می کند که علاوه بر کاربردی بودن نمای چشمگیری دارند . بتن های اکسپوز ، بسته به مواد انتخاب شده و تکنیک های نصب ، می توانند بسیار زیبا و لوکس به نظر برسند .

جایگاه بتن اکسپوز در معماری

• کف های بتن اکسپوز
• طبقه های ساختمان در ستون ها و دیوارها
• محوطه سازی
• مناطق تفریحی در فضای باز
• پارک ها و باغ ها
• مسیرهای پیاده روی
• دیواره استخر
• روکش جاده ها
• اسلب ها
• نماسازی

بتن های در معرض ، مقاوم ، سخت و برای انواع کاربردها از انبارها تا گالری های هنری و گاراژها تا اتاق های نشیمن داخلی وحتی نماهای خارجی مفید هستند. به ویژه برای بارهای سنگین یا ترافیک یا در صورت ترکیب با گرمایش از کف ، برای گرم شدن مداوم و کارآمد کف ها بسیار مفید هستند. بتن های اکسپوز ، بسته به مواد انتخاب شده و تکنیک های نصب ، بسیار سودمند یا لوکس به نظر می رسند. از نظر فنی ، رویه نهایی بتن ، در مقابل چهره های “بتنی” که شکل و بافت خود را از قالب هایی که در آن ریخته شده اند ، بدست می آورند ، “فرم ناشده” نامیده می شود. صورتهای اینچنینی معمولاً صاف بوده و برای دستیابی به بافت مورد نیاز به تکنیکهای پس از اتمام کار نیاز دارند.. برخی از تکنیک هایی که معمولاً برای سطوح خارجی استفاده می شوند ، مانند حکاکی یا سند بلاست ، می توانند برای تأثیر زیبایی در داخل نیز استفاده شوند.

 

کف های بتن اکسپوز

کف های بتن اکسپوز بطور خاص برای کفپوش طراحی شده اند ، که اغلب دارای لوله هایی برای گرمایش از کف هستند و برای اجرای صحیح آنها به مراقبت و تخصص احتیاج دارند. به طراحان توصیه می شود هنگام تعیین کفهای کاربری شده ، در مراحل اولیه توسعه طراحی ، از نصاب متخصص راهنمایی بگیرند.معمولا برای ایجاد یک کف صاف و صیقلی برای کفهای بتنی دو روش وجود دارد ، اما هر یک ظاهر بصری کاملاً متفاوتی دارند.

این تکنیک ها ، با درجات مختلف درخشش و مقاطع در معرض سنگدانه ، یک پایان صاف ایجاد می کند. چند میلیمتر از روی بتن به طریق مکانیکی زدوده می شوند تا سنگدانه در معرض دید قرار گیرد ، اغلب از آسیابهای الماس استفاده می شود. سپس سطح با بافرهایی پرداخت می شود تا به پایان مطلوب برسد. بسته به رنگ سیمان ، رنگدانه ها و نوع سنگدانه های مورد استفاده ، می تواند ظاهر خاصی را به خود اختصاص دهد ، تامین کنندگان و نصب کنندگان متخصص طیف وسیعی از رنگ ها و ترکیبات را ارائه می دهند. عمق آسیاب میزان قرارگیری در معرض سنگدانه را تعیین می کند ، یعنی مقاطع بزرگتر از سنگدانه با یک آسیاب عمیق تر آشکار می شود. همچنین می توان مخلوط های معمول بیشتر بتن درجا را به این روش انجام داد . این غالباً تکنیکی است که برای تسطیح و پایان دادن به نمای موجود استفاده می شود .روش دیگر برخلاف سیستم فرسوده مکانیکی ، این روش قبل از ترمیم کامل بتن تازه مستقر شده انجام می شود و زمان بندی برای دستیابی به پایان موفقیت آمیز بسیار مهم است. سطح به تدریج ماله می شود تا یک براقیت صیقلی طبیعی تولید شود. این امر معمولاً با استفاده از ابزارهای برقی حاصل می شود .
در صورت لزوم با استفاده از درزگیرهای سطحی مختلف می توانید درجه های بیشتری از پرداخت را بدست آورید. کف بدست آمده دارای رنگ بهتری است که گاهی اوقات به صورت خالدار یا پتینه طبیعی توصیف می شود اما با حداقل دانه قابل مشاهده است. رنگ کف در درجه اول با محتوای ریز مخلوط بتن ، یعنی سیمان ، ریزه های شن و هر گونه رنگدانه در مخلوط تعیین می شود. متناوباً ، می توان از این روش برای نصب رنگدانه لرزش خشک در ایجاد رنگ دلخواه در سطح بالایی بتن استفاده کرد.

 

بافت و الگو بتن اکسپوز

قرار گرفتن در معرض سنگدانه در بتن همچنین می تواند دانه ، بافت و الگو را در سطح کف ایجاد کند ، که به ویژه برای مناطقی که به مقاومت در برابر لغزش بیشتر احتیاج دارند ، خصوصاً در شرایط خیس ، بسیار مفید است. بالاترین لایه بتن یا ملات سطحی را می توان به روشهای مختلفی حذف کرد که هرکدام نتایج کاملاً متفاوتی دارند.
یک ملاحظه اساسی کاربرد عملی و میزان کنترل مورد نیاز برای پروژه خاص است. مشخصات مناسب مخلوط بتن برای ایجاد بتن اکسپوز با کیفیت بالا ضروری است ، زیرا بعید است بتن “معمولی” حاوی سنگدانه کافی در سطح باشد. طیف وسیعی از مخلوط های اختصاصی با ترکیبات مختلف سنگدانه های رنگی و چسب موجود است. تکنیک های معمول عبارتند از: قرار گرفتن در معرض شستشو یا استفاده از مواد ساینده یا سند بلاست .اجرای ماهرانه و زمان بندی برای اطمینان از سفت بودن بتن برای نگه داشتن سنگدانه درشت در محل خود در هنگام کار روی سطح ، بسیار مهم است . مانند تمام تکنیک ها ، زمان و مهارت برای اجرای موثر مهم است.