روش تولید سنگ مصنوعی

روش تولید سنگ مصنوعی | سنگ های مصنوعی حدود 2-4 سانتی متر ضخامت دارند و در طرح های متنوعی ساخته می شوند .مشخصات عمومی معمولاً از طبیعت کپی شده و  شبیه سنگهای طبیعی تولید می شود. این طرح ها می توانند از نوع آجرهای مربع شکل ، به شکل نامنظم یا گرد یا حتی آجرهای تقلیدی باشند. هر طرح را می توان در یک یا چند رنگ تولید کرد.

 

روش های تولید سنگ مصنوعی 1

 

روش های تولید سنگ مصنوعی

تولید سنگ های مصنوعی از اوایل دهه 1960 در ایالات متحده آمریکا آغاز شد.

اولین محصولات مصنوعی به نظر می رسیدند ، اما پیشرفت تکنولوژی تولیدکنندگان سنگهایی را ایجاد کرده اند که تشخیص آنها از طبیعی بسیار دشوار است.

سنگ مهندسی شده تلاشی برای تهیه مصالح ساخته شده توسط بشر است که بیش از مواد جامد سطح ، یادآور سنگ طبیعی است. سنگ مهندسی به طور معمول شامل مقادیر قابل توجهی از پرکننده سنگ طبیعی همراه با مقدار کمی چسب است.

چسب ممکن است یک رزین یا سیمان پلیمری باشد.

سنگ مهندسی به حالت “طبیعی” تر از مواد سطح جامد دست می یابد اما هنوز از دستیابی به ظاهر و بافت پیچیده سنگ طبیعی کوتاه است. با این حال ، سنگ مهندسی شده ماده ای با چگالی بالا با تراکم معمولی بیش از 2 گرم در سانتی متر مکعب (گرم در سی سی) است.

علاوه بر این ، پیش سازهای سنگی مهندسی شده مانند اسلب یا ورق با استفاده از فرایندهای پیچیده تولید می شوند. اینگونه محصولات سنگی مهندسی شده برای تولید از مواد اولیه در محل نصب مناسب نیستند.

بنابراین ، تقاضا برای یک محصول سنگ مصنوعی با ظاهر و بافت سنگ طبیعی وجود دارد که می تواند در یک نقطه استفاده تهیه شود و همچنین تقاضای یک محصول سنگی مصنوعی با چگالی کم وجود دارد که می تواند با استفاده از اتصال دهنده های مکانیکی یا چسب های معمولی روی سطوح معمولی نصب شود.

 

عناصر تشکیل دهنده در روش تولید سنگ مصنوعی

محصول سنگ مصنوعی شامل یک رزین ترموست ، یک ماده پخت ، میکروسفرها و مواد افزودنی برای رنگ و بافت است .

رزین ترموست یک رزین پلی استر است و عامل پخت آن متیل اتیل کتون پراکسید است.

این مواد افزودنی حداقل یکی از رنگهای خشک مزاج ، ملات خشک ، رنگدانه ، رنگ ، خاکستر ، شیشه ، میکا و گرد و غبار سنگ را تشکیل می دهند. برای بهبود مقاومت در برابر آتش می توان آلومینیوم تری هیدرات اضافه کرد. برای بهبود مقاومت می توان الیاف آسیاب شده اضافه کرد. مواد ، مقادیر و اندازه ذرات بسته به رنگ و بافت مورد نظر متفاوت خواهد بود.

ماده پخت و میکروسفرها با هم مخلوط شده و یک ماده پایه کاتالیز شده را تشکیل می دهند که شامل یک مخلوط همگن از رزین ، عامل پخت و میکروسفرها با ویسکوزیته مطلوب است. ترتیب ترکیب رزین ، ماده پخت محدود نیست و متناسب با کاربرد می تواند متنوع باشد.

مخلوط سنگ کاتالیز شده را می توان درون یک قالب انعطاف پذیر قرار داد. پس از پخت ، قالب برداشته می شود تا یک ماده سنگ مصنوعی نزدیک به شکل و ظاهر یک سنگ طبیعی فراهم شود. روش دیگر ، مخلوط سنگ کاتالیز شده می تواند به یک سطح منتقل شده و به طور معمول ساخت به دلیل گرانروی زیاد مخلوط سنگ کاتالیز شده با دست انجام می شود. همچنین ممکن است از ابزارهای مناسبی استفاده شود. بعد از عمل آوری ، سطح مجسمه سازی شده از ماده سنگ مصنوعی ، شکل ظاهری و سطح یک سطح سنگ طبیعی را تقریباً بدست می آورد.

 

مزایای روش تولید سنگ مصنوعی

یکی دیگر از مزایای برخی  های مصنوعی ساخته شده ، توانایی اتصال یا بستن مستقیم سنگهای مصنوعی بر روی دیواره موجود است. سنگ های مصنوعی ترمیم شده ، گرچه ظاهری کاملاً واقع گرایانه دارند ، به مراتب نرم تر و سبک تر از سنگ طبیعی یا سایر سنگ های مهندسی شده یا محصولات سطح جامد هستند. به همین دلیل ، می توان از اتصال دهنده های متداول مانند میخ و پیچ برای اتصال سنگ های مصنوعی ترمیم شده به بسیاری از سطوح موجود بدون نیاز به پیش تراشیدن سنگ ها و بدون نیاز به ساختارهای پشتیبانی استفاده کرد. سنگ های مصنوعی پخته شده همچنین می توانند با استفاده از چسب های معمولی به سطوح موجود متصل شوند.

مخلوط سنگ کاتالیزور دارای رگه هایی از مواد افزودنی است که در تمام گستره خود کار می کنند. بنابراین ، این مواد سنگ مصنوعی در تمام گستردگی ظاهری طبیعی دارند و برای دستیابی به این شکل ظاهری به پوشش های سطحی نیاز ندارند. این مواد سنگ مصنوعی را می توان با استفاده از ابزارهای معمول نجاری یا برش های پی وی سی برش داد و سطوح برش خورده برخی از آنها شکل ظاهری یا طبیعی را حفظ می کند.،  با برش دادن تکه ها با استفاده از لبه چاقو می توان سطح برش ها را ایجاد کرد.

 

سنگ رنسوم

این سنگ سنگ شیمیایی نیز نامیده می شود که مقاومت فشاری آن حداقل 32 MPa است. سنگ رنسوم با ترکیب سدیم سیلیس و سیمان برای تهیه کفپوش های تزئینی استفاده می شود .

 

بلوک های بتنی

بلوک های بتونی برای ساخت پله ها ، پنجره ها ، آستانه ها و پایه ها استفاده می شود.

 

سنگ مرمر مصنوعی

از سیمان گچ و ماسه پرتلند با استفاده از روش پیش ساخته یا ریختن درجا ساخته می شود. برای تکنیک تولید پیش ساخته ، سنگ مرمر مصنوعی گچبری شده پس از سه روز از قالب خارج می شود و سپس در سن پنج روزگی با فلوریت مایع محلول منیزیم عمل آوری می شود. پس از آن ، سنگ به مدت 24 ساعت شسته و با کاغذ پیچیده شده و دوباره با همان محلول عمل آوری می شود و در مرحله نهایی در سن 30 روزگی جلا داده می شود. برای روش ساخت درجا ، لایه مخلوط آماده شده روی بوم قرار می گیرد و ضخامت لایه باید 1.5 میلی متر بیشتر از ضخامت مورد نیاز سنگ ساخته شود. سطح لایه گذ اشته شده صاف شده و سپس به درستی صیقل داده می شود.

 

سنگ قیری

این ماده با اشباع گرانیت و دیوریت با قیر تصفیه شده تولید می شود. عملکردهای سنگ قیری شامل مقاومت در برابر سایش ، سر و صدا و مقاومت در برابر گرد و غبار سطح سنگ است.

 

سنگ ویکتوریا

این یک قطعه گرانیت است که سطح آن با غوطه ور شدن سنگ در سود سیلیس به مدت دو ماه سخت می شود. سنگ سیر سنگ سیر که به عنوان تخلیه سطحی و سنگ های پرچم استفاده می شود ، با اختلاط و ریخته گری سیمان پرتلند و سرباره آهن تولید می شود.

 

سنگ امپریال

روشی که برای تولید سنگ مصنوعی امپریالیستی استفاده می شود شامل شستشوی دقیق گرانیت خرد شده ریز ، مخلوط کردن گرانیت با سیمان پرتلند ، ریختن مخلوط به شکل مطلوبی و سرانجام سنگ امپریال به مدت 24 ساعت با بخار عمل آوری می شود.

سنگهای مصنوعی با استفاده از چسب های مخصوص روی سطوح عمودی ( دیوارها ) قرار می گیرند. سنگهای مصنوعی به دلیل اینکه از مواد سبک وزن ساخته می شوند و دارای ضخامت کمی هستند ، وزن کمی دارند. به دلیل وزن کم و استفاده از چسب محکم ، چسبندگی بسیار خوبی به دیوارها حاصل می شود.