شناخت انواع سبک های معماری

مقدمه

طراحی ساختمان یکی از اولین مواردی است که توجه شما را به خود جلب می کند. اگر یک ساختمان از نظر معماری قابل توجه باشد ، اغلب به یک مکان مهم تبدیل می شود که یک شهر را تعریف می کند و گردشگران از سراسر جهان از آن بازدید می کنند.ساختمانهای به یاد ماندنی اغلب از سبکهای معماری خاصی پیروی می کنند که بلافاصله قابل شناسایی هستند. بسیاری از این عناصر طراحی هنوز توسط مشاوران معماری و طراحی با استفاده از اصول بی انتهای طراحی خوب به عنوان الهام بخش برای پروژه های طراحی خود مورد استفاده قرار می گیرند. در ساخت پروژه خود داشتن مقدماتی در مورد این سبکهای مختلف معماری مفید است. این عناصر شگفت انگیز طراحی می توانند به عنوان یک الهام بخش عمل کنند و می توانند در تعیین مناسب ترین جهت طراحی برای پروژه شما کمک کنند. مشاوره با مشاوران سطح بالا معماری و طراحی برای دستیابی به طرحی که همیشه آرزو داشتید ضروری است.

معماری کلاسیک یونان و روم

850 قبل از میلاد تا 476 میلادی

این نوع معماری به سبکی اشاره دارد که به طور برجسته در یونان باستان و روم استفاده می شد. این سبک معماری با استفاده از یک الگوی مشخص به مفهوم سازه های ساختمانی پیوست. معماری کلاسیک اغلب توسط معبد ، یک محفظه مستطیل یا احاطه شده توسط ستون ها بیان می شود.ترتیب ستون های یونانی ، Doric ، Ionic و Corinthian ، برخی از عناصر قابل شناسایی معماری کلاسیک هستند. این رهنمودها توسط معماران رومی دنبال شد ، و از قرنتیان سبک پسندیده تری بود که در بسیاری از بناهای رومی استفاده می شد.برخی از مشهورترین نمونه های معماری کلاسیک مجموعه آکروپولیس در آتن و کولوسئوم در رم است.

 

معماری گوتیک

سال 1150 تا 1530

برخی از معروف ترین کلیساهای اروپا دارای سبک معماری گوتیک هستند. این نوع معماری که صدها سال سلطه داشت ، در فرانسه آغاز شد و سپس در سراسر قاره سازگار شد. این طرحی از ساختمان سنگ تراشی است که با سه ویژگی اصلی مشخص می شود: قوس تیزنوک تیز ، ستون های آجدار و طاقی دار و تکیه گاه پرنده.یکی از مشهورترین نمونه های معماری گوتیک فرانسه نوتردام در پاریس ، فرانسه است. کلیسای جامع کانتربری در انگلیس ، کلیسای جامع کلن در آلمان ، کلیسای جامع میلان در ایتالیا ، کلیسای جامع سنت دنیس در پاریس و کلیسای جامع سالیسبری در انگلیس از دیگر نمونه های برجسته سازه هایی است که از معماری گوتیک استفاده کرده است.

باروک

اواخر قرن شانزدهم تا قرن هجدهم

این سبک از معماری از ایتالیا نشات گرفته و گفته می شود که یک سبک احساسی و نمایشی تر است که برای جلب توجه حواس طراحی شده است. معماری باروک معمولاً شامل فرم های منحنی مانند بیضی شکل و همچنین فرم های مقعر و محدب است که حرکت را پیشنهاد می کند. اعوجاج همچنین یکی دیگر از جنبه های کلیدی در این سبک است که در آن شما چهره های شکسته ، کشیده یا دستکاری شده را برای برجسته کردن مشاهده خواهید کرد.
برخی از نمونه های بناهای به سبک باروک ، کاخ ورسای فرانسه ، کلیسای جامع سنت پل در لندن ، میدان سنت پیتر در واتیکان و کاخ شنبرون در وین است.

معماری نئوکلاسیک

قرن هجدهم تا اوایل قرن نوزدهم

همانطور که از نامش پیداست ، معماری نئوکلاسیک احیای معماری کلاسیک است. این سبک بسیار یادآور فرم های یونانی و رومی است. این امر منجر به ساخت بناهایی در قرن 18 تا حدودی شبیه معابد یونانی و رومی شد.
معماری نئوکلاسیک با خطوط تمیز ، ظریف ، ظاهر بدون سر و صدا ، ستون های ایستاده و ساختمان های عظیم تعریف می شود. برخی از نمونه های معروف تر ، ساختمان بانک انگلیس در لیورپول ، کاخ سفید در ایالات متحده و اداره پست عمومی در دوبلین است.

معماری ویکتوریا

سال 1837-1901

این سبک از معماری به ساختمانهایی اطلاق می شود که در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا انگلیس ساخته شده اند. بر خلاف سبک های دیگر ، معماری ویکتوریایی محدود به یک طرح خاص نیست بلکه به عنوان اصطلاح گسترده ای استفاده می شود که احیای عناصر گوتیک ، رومانسک و تودور را شاهد بود.
سبک ویکتوریایی در طول انقلاب صنعتی در طراحی خانه های مسکونی اعمال شد. بسیاری از خانه ها در انگلیس ، ایالات متحده و استرالیا از این سبک استفاده کرده اند. یکی از ویژگی هایی که اکثر خانه های ویکتوریا از آن استفاده می کنند ظاهر “خانه عروسک ها” با تزئینات ظریف ، رنگ های زنده و طرح های نامتقارن است.
برخی از برجسته ترین بناهای ویکتوریایی عبارتند از کاخ وست مینستر و رویال آلبرت هال در لندن ، خانه آزبورن در جزیره وایت ، قلعه بالمورال در اسکاتلند و کارت پستال ردیف در سانفرانسیسکو ، کالیفرنیا.

معماری مدرن

سال 1900 تا 1960

این سبک معماری یک اصطلاح چتری است که شامل چندین سبک مختلف است که در نیمه اول قرن 20 برجسته شده اند. این یک سبک مینیمالیستی است که تا پس از جنگ جهانی دوم توسط بسیاری از معماران انجام می شد.
سبک نوگرایی سادگی فرم ، ساختار تمیز ، عدم تزئینات و عملکرد را بر شکل اولویت قرار می دهد. این سبک همچنین از پیشرفت های موجود در فولاد ، شیشه و بتن بهره برد. برخی از مشهورترین معماران قرن 20 در این دوران از جمله فرانک لوید رایت و لوکوربوزیه شکوفا شدند.
از این رو می توان گفت که برخی از نمادین ترین نمونه های معماری مدرن شامل خانه Fallingwater فرانک لوید رایت در ایالات متحده ، ویلا Savoye لوکوربوزیه در فرانسه و Neue Nationalgalerie لودویگ میس ون در روه در برلین است.

معماری پست مدرن

سال 1900 تا 1960

معماران پست مدرنیست در واکنش به ریاضت و سختی ناشی از معماری مدرن ، این جنبش طراحی را در دهه 1960 آغاز کردند. در طراحی های پسا مدرن ، تزئینات هنری و عناصر تزئینی در نمای ساختمان گنجانده شده است ، برخلاف خطوط تمیز که از سبک های مدرنیستی پشتیبانی می شود.
سبک پست مدرنیسم فقط از یک نوع جعبه خودداری می کند ، بنابراین طراحی ها اغلب از ترکیبی از سبک های معماری الهام می گیرند. برای برخی از ساختمان ها ، این ترکیب اغلب به طرحی تا حدودی ترکیبی و غریب منجر می شود.
خانه Vanna Venturi در پنسیلوانیا ، ایالات متحده آمریکا که توسط Robvert Venturi طراحی شده است ، یکی از اولین ساختارهای برجسته جنبش معماری پست مدرن است. دو سازه معروف که توسط معمار فرانک گری طراحی شده است ، موزه گوگنهایم در بیلبائو اسپانیا و خانه رقص در پراگ نیز نمونه های برجسته ای هستند. در انگلستان ، ساختمان SIS و پلاستیک شماره 1 در لندن چند نمونه از این موارد هستند.

معماری Neofuturist

سال 1960 تا 1990

نوافوتوریسم نوعی سبک معماری است که به عنوان یک رویکرد ایده آل گرایانه به آینده تلقی می شود. این طرح ها به طور فزاینده ای از فناوری های جدید برای ساخت فرم هایی به ظاهر غیرممکن و ساختارهای ابتکاری که قبلاً هرگز انجام نشده اند ، بهره می برند. معماری نووفوتوریست با ساختارهایی مشخص می شود که فقط قبلاً در فیلم های علمی تخیلی دیده می شد و ظاهراً از فیزیک طبیعی سرپیچی می کنند.
یکی از مشهورترین معماران معماری Neofuturist ، معمار عراقی-انگلیسی زاها حدید است. در سال 2004 ، او اولین زن معماری بود که جایزه معماری پریتزکر را دریافت کرد که به عنوان جایزه نوبل در جهان معماری در نظر گرفته شد. او همچنین دو بار جایزه Riba Stirling Prize – معتبرترین جایزه معماری انگلستان را دریافت کرد.حدید ، که در سال 2016 در 65 سالگی درگذشت ، به خاطر پروژه های متمایز خود از جمله موزه New Riverside در گلاسگو ، گالری Serpentine Sackler در هاید پارک ، استادیوم المپیک توکیو 2020 در ژاپن ، استادیوم جام جهانی FIFA 2022 در قطر شناخته شد. ، و مرکز فرهنگی حیدر علی اف در آذربایجان.