نماهای بتنی و سیمانی

مقدمه

نما در ساخت و ساز به چه معناست؟ کلمه نما facade در اصل از واژه ایتالیایی “facciata” گرفته شده است و به صورت دیوار های خارجی یا تمام چهره های خارجی ساختمان تعریف می شود. نمای بتنی شاید یکی از رایج ترین گزینه ها برای نمای معماری امروزه باشد. بتن ماده ای در ابتدا نسبتا روان که در پایان صلب می شود. قبل از اینکه بتن ریخته شود ، می تواند دارای ویژگی متفاوتی باشد که امکانات شگفت انگیزی را برای طراحان ایجاد می کند. نوعی انتخاب بی پایان که به تعریف شخصیت اصلی ساختمان کمک می کند.

 

نماهای بتنی و سیمانی چیست؟

سازه های بتنی توانایی تثبیت ساختار داخلی در برابر هوای گرم را دارند.این به نوبه خود دمای داخلی را خنک تر می کند.نمای بتونی به دلیل توانایی مقاومت در برابر سرمای شدید و شرایط آب و هوایی گرم ، حتی دمای صفر درجه شناخته می شوند. با عمل آوری صحیح بی نهایت امکان های برای نماهای ساختمان وجود دارد. ساختار پیش ساخته بتنی یک اثر برجای می گذارد و ظاهری کاملاً متفاوت به قالب می بخشد. این قالب می تواند از موادی مانند چوب ، فایبرگلاس ، پلاستیک ، لاستیک و غیره ساخته شود و هر بار یک پایان منحصر به فرد دارد. نماهای بتنی امکان انجام عمل آوری های مختلفی را دارند . بعد از سخت شدن بتن می توان از چکش کاری ، پرداخت و سند بلاست استفاده کرد. دیوارهای پیش ساخته همچنین می توانند با گچ یا رنگ ، آجر ، کاشی و سرامیک یا سنگ طبیعی پوشانده شوند تا ماندگاری بیشتری داشته باشند. تعمیر و نگهداری به راحتی انجام می شود و مقرون به صرفه است.

استفاده از نماهای بتنی مزایای بسیاری دارد ، انواع مختلف آن شامل تزریق رنگ ، قالب متنوع صفحات ، سوراخ های پیش ساخته و صفحات تاشو و غیره است. نماهای بتونی پیش ساخته ساختمان ها را زنده می کنند. فناوری Precast از نظر شکل ظاهری و طراحی امکانات بی پایان را ارائه می دهد. نماهای بتنی ممکن است از نظر بصری به عنوان یک واحد جذاب به نظر نرسند ، اما وقتی در یک الگوی یکپارچه قرار می گیرند ، نتیجه دلپذیری از نظر بصری ظاهر می شود.

علاوه بر سطح صاف ، روش های مختلف دیگری نیز وجود دارد که به بتن نمای ظاهری بی نظیر می دهد. در دیواره های ساندویچ گچ بری شده ، درزهای نما قابل مشاهده نیستند. با طراحی موقعیت پنجره ها ، بالکن ها و درها می توان اتصالات را پنهان کرد. از اتصال بدون درز نیز می توان استفاده کرد. در کنار دیوارهای پرده ای و نمای بتونی پیش ساخته ، روش ساندویچ نیز وجود دارد که در آن از بتن های تقویت شده فولادی و بتن های تقویت شده پارچه ای استفاده می شود.
معمولا نمای بتونی پیش ساخته ترجیح داده می شود زیرا عملا محدودیتی در شکل قالب ها و همچنین مواد طراحی وجود ندارد. جدا از تولید دیوارهای مستقیم ، می توان آنها را به صورت منحنی نیز ساخت. بتن پیش ساخته از نظر آزادی انتخاب نسبت به هرگونه نمای دیگر برتر است. معماران از روش های مدرن ثر برای ساخت نمای بتونی پیش ساخته با کیفیت و ظاهری برجسته استفاده می کنند.

بتن مانند مایع منجمد در زمان ، شکل و مشخصات هر قالب را که در آن ریخته شود ، به خود می گیرد. بر خلاف شیشه و فولاد ، که ماهیت واقعی خود را با سطوح صاف و لبه های دقیق و ظریف پنهان می کنند ، بتن از نقص های ذاتی آن استقبال می کند و سابقه لمسی ساخت آن را به جای می گذارد. طراحان پروژه های مدرن با فرار از قالب های استاندارد تخته سه لا ، قالب های زیبا تری را انتخاب کردند و نماهای با بافت غنی را تولید می کنند که در عین برانگیختن معانی عمیق تر ، ذات بتن را نشان می دهد. اگر می خواهید پروژه بعدی خود را بتن ریزی کنید ، از موارد چشمگیر حنما دیدن کنید. .(استفاده از بتن مشکی در نمای ساختمان)

 

تخمین دوام نمای سیمانی چگونه است؟

روش های مقرون به صرفه ، سریع و آسان برای تخمین عمر مفید ساختمانها و قطعات آنها وجود دارد. همچنین به عنوان اصل اساسی سازمان استاندارد بین المللی ISO-15686 روش هایی برای برنامه ریزی عمر ساختمان ها وحود دارد. یک روش برای تعیین کمیت عمر مفید مرجع و عوامل ماندگاری اصلاح شده آن برای نمایهای سیمانی ارائه شده که روش پیشنهادی متکی بر تحلیل رگرسیون از سطح تخریب کلی موارد ارزیابی شده است. نتایج به دست آمده به عنوان یک مجموعه مرجع از داده ها برای معیارهای آماری سناریوهای مختلف برای تعیین کمیت اصلاح فاکتورهای دوام نمای سیمان ارائه شده استفاده می شود. اگرچه مقادیر بدست آمده از یک سو به یک عنصر و ماده خاص ساختمانی مربوط می شود و زمینه ساخت و ساز را منعکس می کند ، از طرف دیگر ، روش پیشنهادی ممکن است برای سایر مواد و عناصر در بافتهای مختلف ساختمانی و محیطی اعمال شود ، بنابراین یک دستورالعمل برای تعیین کمی از عوامل ماندگاری برای استفاده نماهای سیمانی وجود دارد

 

صرفه جویی در مصرف انرژی با نمای بتنی

بهره وری و پایداری منابع به طور پیوسته در همه جا خصوصاً در صنعت ساختمان از اهمیت زیادی برخوردار می شوند. مقررات قانونی در مورد صرفه جویی در مصرف انرژی در ساختمان ها محدودیت هایی را برای معماری ایجاد می کند. سیستم های معمولی چند پوستی مانند سیستم های عایق حرارتی کامپوزیت محدودیت هایی را در گزینه های طراحی ایجاد می کنند ، با جزئیات ساختاری پیچیده ای همراه هستند و در برخی موارد به دلیل بازیافت و عملکرد آتش سوزی مورد انتقاد قرار می گیرند. از طرف دیگر ، اجرای نماهای بتنی از نظر زیبایی ، بر اساس بتن استاندارد ، به ساختارهای پیچیده با عایق متوسط یا داخلی نیاز دارد. از این رو مدت زیادی است که تمایل به طراحی های یکپارچه وجود دارد ، جایی که یک ماده واحد عملکردهای تحمل بار و عایق حرارتی را انجام می دهد. مزایای آن واضح است: ساختار تک پوستی تعداد مراحل کار برای لایه های عایق اضافی را کاهش می دهد ، اتصالات ساده تر می شوند و کل سیستم از مقاومت و دوام بیشتری برخوردار است. طراحی های یکپارچه نیز غالباً نفوذ پذیری بیشتری دارند و از این رو از نظر آب و هوای داخل خانه و راحتی کاربر تأثیرات مثبتی دارند.

در سازه هایی با طبقه و بار کمتر ، سیستم های یکپارچه را می توان با استفاده از بلوک هایی از آجر سبک یا بتن متخلخل اجرا کرد و دیوارها را می توان از بتن سبک متخلخل ساخت. در اینجا نیز دامنه طراحی معماری محدود است. توانایی ترکیب مزایای ساخت یکپارچه با پتانسیل زیبایی نمای بتونی در معرض از طریق عایق بندی بتن فراهم می شود بتن سبک سازه ای با تراکم فله قابل توجه کاهش یافته است ، که رسانایی گرمایی کم آن را هم برای تحمل بار و هم برای عایق حرارتی مناسب می کند.
عایق بندی بتن چیز تازه ای نیست ، زیرا دهه هاست که در بازار موجود است. با این حال ، این روش ساخت و ساز با مقررات سختگیرانه صرفه جویی در مصرف انرژی به مرزهای خود رسیده است. کاهش مورد نیاز در انتقال حرارت از طریق دیواره های خارجی یا در اثر استحکام حاصل می شود ، که از نظر ارتفاع ساختمان و تعداد طبقه کاربردهای بالقوه را محدود می کند ، یا منجر به ضخامت های دیوار با ابعاد غیر واقعی می شود. اینجاست که بتن سبک وزن (ILC) با انواع دیگر بتن عایق متفاوت است.

بیش از ده سال است که محققین در حال توسعه و تحقیق در مورد اینگونه مواد هستند . بتن سازه ای که ترکیب غیرمعمول خوب آن با تراکم کم ،حجم و مقاومت عالی ، ساخت آن با بتن عایق را حتی برای سازه های چند طبقه امکان پذیر می کند. بسته به نوع طراحی ، ضخامت دیواره های حدود 45 تا 60 سانتی متر رعایت مقررات صرفه جویی در انرژی را تسهیل می کند. این امر همچنین یک بار دیگر پتانسیل طراحی نمای بتونی در معرض دید را در ساخت آپارتمان های چند طبقه باز می کند .اتصال طراحی می تواند به صورت کاملاً ساده و در عین حال محکم طراحی شود. به عنوان مثال ، پنجره ها می توانند در وسط بخشهای بتونی قرار بگیرند بدون عایق کاری اضافی روی جلد. هنگام استفاده از بالکن در یک دیوار خارجی ، عایق حرارتی معمولی بین بالکن و سقف طبقه داخلی بتن استاندارد غیر ضروری است. مهمتر از همه ، مواد می توانند آزادانه تشکیل شوند. بنابراین می توان عناصری مانند بالکن ها را نه به عنوان سازه های اضافی نصب شده بر روی نما ، بلکه در واقع ساخت آنها از داخل نما نیز ممکن ساخت.ررسی توانایی طراحی سطح ، زمینه وسیعی را برای خلاقیت شناسایی می کند. بسته به مواد قالب ، می توان تخلخل طبیعی مواد را ارائه داد ، یا از قالب های جاذب یا نمد برای دستیابی به یک سطح تقریباً بدون منافذ استفاده کرد. رفتار جریان عالی مواد اجازه می دهد تا طیف گسترده ای از ساختارهای مختلف قالب انتخاب شود. مزایای طرح های یکپارچه از نظر استحکام و دوام ، همراه با پتانسیل زیبایی نماهای بتونی ، به معنای این است که بتن می تواند به فرهنگی در صنعت ساخت و ساز کمک کند که اجازه می دهد طیف گسترده ای از بیان معماری را ارائه دهد.