نمای خشک و چرایی استفاده از آن

نمای خشک | نما بسیار بیشتر از پوسته محافظ یک ساختمان است. طراحی آن نه تنها ویژگی های ساختمان را مشخص می کند بلکه بر محیط شهری نیز تأثیر می گذارد.

نمای خشک

 

با رونق دوباره محبوبیت روکش های سرامیکی ،نمای خشک رواج بیشتری پیدا کرده است. بیشتر از 40 سال  است که در سراسر دنیا ازین شیوه استفاده می شود.

سرامیک به دلیل دوام و ماهیت پایدار ، به طور فزاینده ای در پروژه های مختلف ساختمانی جا باز کزده و نمای سرامیکی شامل نمای سرامیکی تهویه و باند شده است.

سرامیک از نظر زیست شناسی بی ضرر است و عملا دارای یک عمر مفید نامحدود است و می تواند به طور کامل بازیافت شود.

روکش های سرامیکی ، هنگامی که روی نمای قدیمی نصب می شوند ، به عنوان پوسته اضافی برای ساختمان عمل می کنند و مزایای بیشتری را از نظر بهره وری انرژی فراهم می کنند .

به علاوه شکاف بین نمای قدیمی و جدید فضای لازم برای لایه های عایق اضافی را فراهم می کند.

انواع سیستم نمای خشک

نمای ساختمانهای سرامیکی از خشتهای پخته شده که اغلب به عنوان terra-cotta نامیده می شوند ، محبوبیت زیادی در سراسر کره زمین دارند. گرچه احتمالاً بیشتر به عنوان مصالح روکش کاری شاهکارهای معماری اوایل قرن 20 مانند ساختمان Flatiron در شهر نیویورک و ساختمان Wrigley شیکاگو شناخته می شود ، اما نمای سرامیکی به دلیل ویژگی های متنوع و بادوام خود ، در ساخت و سازهای جدید و بازسازی های تاریخی بازگشت دارد.

اگر هدف اصلی شما صرفه جویی در هزینه و یا برتری در طراحی باشد ، نمای خشک سرامیک مزایای گسترده ای را برای سازندگان و بهره برداران ارائه می دهد. از آنجا که سرامیک سبک تر از مواد رقیب است ، حمل و نصب آن سریعتر و هزینه کمتری دارد. و معماران به دلیل انعطاف پذیری و تقریباً پتانسیل طراحی نامحدود کار با Terra-Cotta را ترجیح می دهند. وقتی صحبت از ویژگی های پایدار می شود ، فولاد به ذهن خطور می کند ،اما نمای خشک تراکوتا از نظر عملکرد پایدار در تمام چهار مرحله از طول عمر مواد: تولید ، ساخت ، بهره برداری و ساختارشکنی ، برجسته است.

نمای خشک

همچنین نمای خشک سرامیکی تهویه شده می تواند تا 30-20٪ از انرژی مصرفی یک خانه را ذخیره کند.

علاوه بر این ، سیستم چند لایه آن عایق صوتی را بهبود می بخشد و سیستم نصب آن زمان ساخت و نگهداری را به حداقل می رساند. از جمله مقاوم ترین مواد برای نما است ، سنگ سرامیکی در برابر دماهای بالا و پایین مقاومت می کند و همچنین در مقابل عوامل شیمیایی ، خراش ها و ضربات مقاومت می کند.

 

سیستم کلیپ ویزیبل یا نمایان

1- انکوریج

2- براکت

3- عایق کاری

4- پروفیل “T”

5- ثابت کردن

6- سرامیک چینی

 

سیستم کلیپ پنهان

1- انکوریج

2- براکت

3- عایق کاری

4- پروفیل “T”

5- ثابت کردن

6- سرامیک چینی

 

 

 

 

سیستم استفاده از چسب

1- انکوریج

2- براکت

3- عایق کاری

4- پروفیل “T”

5-چسب

6- سرامیک چینی

 

سیستم اتصالات همپوشانی عمودی باز و افقی

به  هنگام نصب این سیستم ، وزن و سطح بررسی می شود . براکت ها  با یک لنگر مکانیکی به دیوار و با استفاده از لنگر ثابت می شوند. لنگرها با توجه به کیفیت دیوار مناسب ترین انتخاب خواهند شد. پروفیل عمودی را با پرچ های فولادی به براکت ها ثابت می کنیم ، بنابراین اجازه می دهد تا آلومینیوم متسع شود.

برای این کار ، یک نقطه ثابت بالا و زیر را با نقاط متحرک پرچ می کنیم. از این الگو برای قرار دادن کل نمایه افقی استفاده می شود. اگر به عنوان مثال ، ما از راست به چپ شروع کنیم ، اولین مورد را در سمت راست تعمیر می کنیم و موارد زیر متحرک هستند.

همیشه از این راهنما در کل خط عمودی ساختمان پیروی خواهد شد. تابلوهای سرامیکی را روی هر پایه ، از جمله سقف می توان نصب کرد.

سیستم چفت و بست امگا با استفاده از براکت ها و اتصال دهنده های آلومینیومی پانل های سرامیکی را در ساختار موجود محکم می کند.

فنرهای تراکمی با ایجاد انعطاف پذیری در ساختار نما ، مانع از هرگونه حرکت یا شل شدن صفحات هنگام حمل بار باد از سازه اصلی می شوند.

پروفیل های مشترک یا اسپیسرها پانل ها را در جای خود محکم می کنند و اجازه می دهند تا به راحتی جدا شوند وزن پانل ها حدود هفت تا هشت پوند بر فوت مربع است ، که این به معنای فشار کمتر بر ساختمان و روند نصب است که 30٪ سریعتر انجام می شود.گزینه ها بی پایان هستند و قیمت مناسبی دارند.

 

تنوع در معماری با نمای خشک

تنوع گزینه های رنگ و بافت به معماران این آزادی را می دهد که بر روی انواع پیچیدگی ها در طراحی تمرکز کنند. از منظر عملیاتی نمای سرامیکی غیرقابل اشتعال ، مقاوم در برابر مواد شیمیایی و در برابر فشارهای محیطی است.

برای بهبود بیشتر این کیفیت ها ، با پوشش  می توان سطحی ابتکاری را ایجاد کرد که با جلوگیری از تشکیل جلبک ها و سایر میکروب ها ، هزینه های تمیزکاری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.  هنگامی که سطح خیس شد ، آب با پوشش واکنش نشان می دهد و خاک و سایر ذرات را از سمت راست شستشو می دهد.

 

نمای خشک

نمای خشک با قابلیت تهویه

جریان داخلی گرما: قرار دادن عایق در قسمت خارجی دیوار و ساختار کف از پل های حرارتی در کل نما جلوگیری می کند. اتلاف گرما به سمت خارج در زمستان مسدود می شود ، همچنین گرما از تابستان از محیط خارج می شود  و در نتیجه صرفه جویی در انرژی بین ، از نظر گرمایش و تهویه مطبوع است.
جریان حرارتی خارجی: علاوه بر این ، قرار دادن عایق در قسمت خارجی دیوار و ساختار کف ، ساختمان را با جرم حرارتی بیشتری فراهم می کند. این باعث افزایش اینرسی حرارتی ساختمان می شود ، بنابراین باعث صرفه جویی در انرژی قابل توجه و ایجاد فضای راحت تر می شود. کاشی دیواری به عنوان صفحه ای عمل می کند ، مقدار زیادی تابش خورشید را منعکس می کند و از ورود آن به ساختمان جلوگیری می کند.

نمای تهویه ، ساختاری از دیوار بیرونی است که از چندین لایه با حفره هوا بین روکش خارجی و عایق تشکیل شده است. 

نمای تهویه دارای مزایای فنی زیر است:

  • مقاوم در برابر هوای گرم و سرد
  • تهویه طبیعی
  • عایق بندی ، کنترل هزینه های انرژی و آب و هوا
  • قابل تعویض است و می تواند کاملاً برچیده شود
  • مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش
  • غیر قابل احتراق
  • سخت و ضد خراش
  • تعمیر و نگهداری کم
  • مواد اولیه طبیعی ، تولید پایدار و قابل بازیافت