همه چیز درباره آجر

مقدمه

در تاریخ ساخت و سازهای حرفه ای ، آجر یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است . همچنین از آنجا که دیوارهای آجری ، پایه ها ، ستون ها و سطح جاده ها که هزاران سال پیش ساخته شده اند و هنوز سالم هستند ، نشان می دهد که آجرها نسبت به مواد ساختمانی دیگر از دوام بالاتری نیز برخوردار است.
وقتی از شما خواسته می شود به یک ساختمان آجری فکر کنید ، ممکن است تصویری از یک مدرسه آجر قرمز یا یک سازه سنتی مشابه را به یاد بیاورید ، اما “آجر” به یک ماده واحد اشاره نمی کند. در واقع ، آجرها می توانند از مواد مختلف و برای اهداف مختلف ساخته شوند.

تاریخچه استفاده از آجر

آجرها و بلوک های ساختمانی گزینه های متداول مواد دیوار برای مسکن هستند ، اگرچه ممکن است در ساخت و سازهای عمومی ، از جمله سنگفرش ها ، زهکشی ها و پوشش کانال ها ، از دیگر موارد استفاده شود. تاریخچه آجرها طولانی است و فن آوری های آجر نیز دارای سابقه طولانی هستند ، از جمله استفاده پایدار از آجرهای نسوز و همچنین استفاده از مواد کامپوزیت – برای مثال ، با استفاده از کاه برای تأمین مقاومت بیشتر (به ویژه مقاومت خمشی) و به حداقل رساندن ترک خوردگی و از هم پاشیدگی در حین خدمت انتخاب مواد مورد استفاده برای ساخت آجر معمولاً به مکان و محیط بستگی دارد. اکثر جوامع موفق شده اند از رسهای با ان.طاف پذیری متنوع برای فراهم آوردن قابلیت پایه سیمان سازی استفاده کنند. مصری ها و رومی ها موفق شدند سیستم های سیمانی مبتنی بر آهک را در مراحل اولیه توسعه دهند ، بنابراین اعتماد بیش از حد به قابلیت انعطاف پذیری رس را برای ایجاد سیمان سازی اساسی برطرف می کنند به عنوان مثال مصری ها با استفاده از ساخت آجر کاه دارای سیستم های دوگانه بودند و بعداً با محاسبه گچ به عنوان ماده اولیه اولیه تأمین آهک زنده ، فن آوری های مبتنی بر آهک را توسعه دادند. از آهک سریع به روشهای مختلفی استفاده می شود که مهمترین آنها به عنوان چسب در سیستمهای سیمانی پوزولانی آهک رسی است. رومیان با تهیه سنگ آهک از روش دیگری برای تهیه آهک زنده استفاده کردند. آنها سپس با استفاده از پوزولانانیت تسریع شده توسط خاکستر آتشفشانی به جای اتکا به روند سیمان سازی بسیار کندتر با استفاده از خاک رس خام ، فناوری بیشتری را توسعه دادند. فعالیت آتشفشانی انرژی را به مواد سنگی و خاکی وارد می کند ، در ساختار ریز برای ایجاد ساختار ماده ای که به راحتی از نظر شیمیایی شکسته شده و در نتیجه واکنش بالاتری ایجاد می شود ، اختلال ایجاد می شود. نوآوری های دیگر ، مانند استفاده مناسب از تراکم مواد متنوع برای تولید اشکال سازه ای بادوام و پیچیده ، پالایش بیشتر زیر ساخت های روم و بهبود ساختارهای ساخته شده با استفاده از این فن آوری ها و نوآوری ها امروز نیز با دوام و پیچیدگی قوی نشان داده شده است که با بقای تا به امروز از Coliseum و Pantheon ، در میان دیگر بناها و ویرانه های رومی نشان داده شده است .. دوام سیستم آجری احتمالاً به طیف وسیعی از عوامل از جمله مصالح آجری استفاده شده ، فناوری آجر اتخاذ شده ، محیط غالب ، مناسب بودن استفاده و مراقبت در حین سرویس ، از دیگر عوامل احتمالی بستگی خواهد داشت. تجزیه و تحلیل دقیق این عوامل ، همراه با مشاهده روند آینده مهم است .

چگونه آجر ساخته می شود

آجرها را می توان به روش های مختلفی تهیه کرد ، اغلب از ماده ای بر پایه رس ، به شکل قالب درآمده و سپس با حرارت یا سایر فرایندهای خشک کردن به شکل ثابت درآمده است.
قدیمی ترین آجرها از خشت طبیعی استفاده می کردند و در زیر نور آفتاب خشک می شدند. با گذشت زمان ، تکنیک هایی ایجاد شد تا آجرها در برابر وزن ، گرما ، هوا و فرسایش مقاوم تر و مقاوم تر شوند. خاک رس را می توان با بتن ، خاکستر یا مواد شیمیایی مختلف مخلوط کرد تا ترکیب آجر را تغییر دهد تا به کیفیت مطلوب برسد .آجرها معمولاً از خشت ساخته می شوند ، اگرچه معمولاً از سیلیکات کلسیم و بتن نیز ساخته می شوند .آجرهای گل نرم یا پرس خشک با فشار دادن مخلوط آجر به قالب و سپس پخت آنها در کوره تشکیل می شود. آجرهای نرم از مخلوط نازکی ساخته می شوند در حالی که آجرهای پرس خشک از مخلوط ضخیم تری ساخته می شوند که تعریف دقیق تری ارائه می دهند. آجرهای اکسترود شده با فشار دادن مخلوط آجر از طریق یک قالب برای ایجاد اکستروژن ایجاد می شود که سپس با سیم برش داده می شود تا آجرهایی با طول مورد نیاز تولید شود.آجرها می توانند جامد باشند ، یا می توانند با سوراخ هایی باشند تا مقدار مواد استفاده شده کاهش یابد . از طرف دیگر ممکن است در یک سطح (یا دو سطح) تورفتگی داشته باشند. این موضوع صورت ساختاری و آکوستیک عملکرد از دیوار تحت تاثیر قرار خواهد داد. به همین دلیل بهترین کار این است که آجرها را رو به بالا بچینید تا پر کردن آن آسان باشد.

10 دلیل استفاده از آجر

 1. استفاده از مواد پایه طبیعی
  آجرها نتیجه ترکیبی از عناصر کاملاً طبیعی است: رس ، ماسه ، آب ، هوا و آتش. هیچ ماده سمی به آجر اضافه نمی شود. علاوه بر این ، آجرها ماده بی اثر هستند: به مواد دیگر واکنش نشان نمی دهد یا به سختی واکنش نشان می دهد و همچنین مواد سمی یا مواد حساسیت زا را آزاد نمی کند. بنابراین ، هیچگونه خطر آلودگی خاک وجود ندارد.
 2. سیاست اقتصادی
  خاک رس و لوم از مواد پایه طبیعی و به ظاهر تمام نشدنی هستند. کاوش محدود است و مکان های حفاری شده برای کشاورزی یا تفریح بازسازی شده است. از مواد اولیه استفاده می شود که در حین کار زیرساخت ها و پروژه های ساختمانی آزاد می شود تا میزان بهره برداری از معدن ها پایین باشد.
 3. استخراج خاک رس امکانات جدیدی ایجاد می کند
  حفاری خاک رس ذاتاً موقتی است. بهره برداری سطح محدودی را پوشش می دهد که هرگز به مرور زمان رشد نمی کند. پس از استخراج سایت بازسازی می شود. این اغلب منجر به ارزش افزوده برای تنوع زیستی ، از جمله موارد دیگر ، در نتیجه ساخت ذخایر طبیعی می شود.
 4. فرآیندهای سازگار با محیط زیست.
  روند تولید آجر به طور مداوم برای احترام به محیط زیست بهینه می شود. برای چند دهه، تولید کنندگان موظف شده اند اقدامات متعددی برای کاهش مصرف انرژی انجام دهند:
  • عملکرد بالا کوره های بر روی گاز طبیعی
  • رعایت دقیق فرآیند پخت با استفاده از برنامه های کامپیوتری
  • بازیافت حرارت از اتاق خشک کردن
 5. مسافت کوتاه حمل و نقل
  کوره های آجرپزی اغلب در نزدیکی معدن واقع شده اند. به این ترتیب نیازی نیست که خاک رس در فواصل طولانی حمل شود. بعضی از کوره های آجرپزی گاهی اوقات خاک رس سایر معادن را به منظور گسترش مجموعه محصولات خود اضافه می کنند. اما حتی در آن زمان ، حمل و نقل نسبتاً محدود باقی مانده است.
 6. طول عمر طولانی بدون نگهداری
  آجر ساخته شده است تا برای نسلها دوام داشته باشد. متوسط عمر یک ساختمان ساخته شده از آجر بیش از 100 سال تخمین زده می شود. تأثیر ساختمان بر محیط نیز بسیار کمتر است زیرا نیازی به نگهداری ندارد.
 7. با دوام و با ارزش
  طول عمر و تأثیر محدود محیطی آنها باعث می شود که اگر بخواهید یک ساختمان با دوام بسازید ، آجرها بی نظیر هستند. آجرها امکان ایجاد ساختمانهای زیبا با صرف هزینه محدود و طول عمر طولانی را فراهم می کنند. آجر ارزش ماندگاری را ارائه می دهد. پوسیدگی ، فرورفتگی و نیاز به رنگ آمیزی ندارد. برخلاف سایر مواد ، آجرها با افزایش سن ظاهر بهتری دارند.
 8. راحت و محکم
  قرن هاست که کیفیت بالای حرارتی آجر شناخته شده است. آجرها به دلیل جذب خوب گرما هوا و باد را از خود دور می کنند. راز چیست؟ در زمستان ، آجرها گرما را در روزهای آفتابی ذخیره می کنند و سپس آن را به آرامی آزاد می کنند. در طول تابستان آنها گرما را از بین می برند و ساختمان آجری در گرمترین روزها خنک می ماند. علاوه بر این ، آجرها غیر قابل اشتعال و جامد هستند و همچنین صدا را جذب می کنند که این یک مزیت صوتی نسبت به سایر مواد است.
 9. امکانات بازیافت خوب
  دیوارهای آجری را می توان از بین برد. آجرها پس از حذف بقایای فانی ، به عنوان مثال ، برای مرمت یا ساخت خانه ها و پروژه های جدید ، قابل استفاده مجدد هستند. همچنین آوارهای آجری سایت های تخریب قابل بازیافت و استفاده مجدد هستند.

  • به عنوان مثال:
   • پر کردن و تثبیت مواد برای کارهای زیرساختی
   • مواد لازم برای بتن ریخته و ملات پیش ساخته در محل
   • مواد لازم برای آجر از سیلیکات کلسیم
   • آجرهای قرمز رنگ (خاک رس) در زمین های تنیس
   • بسترهای گیاهی
 10.  انعطاف پذیری ساختمانهای آجری
  ساختمانهای ساخته شده از آجر بسیار انعطاف پذیر هستند.آنها را می توان در کل مراحل ساخت و ساز و در طول عمر ساختمان تنظیم کرد.

مزایای آجر

هنگامی که از آجر در ساخت و ساز استفاده می شود مزایای بسیاری وجود دارد.
زیبایی شناسی : آجرها انواع مختلفی از رنگ ها و بافت های طبیعی را ارائه می دهند.
مقاومت : آجرها مقاومت فشاری زیادی دارند.
تخلخل : توانایی آزاد سازی و جذب رطوبت به تنظیم دما و رطوبت داخل سازه ها کمک می کند.
محافظت در برابر آتش : در صورت تهیه صحیح ، آجر در حداکثر درجه حفاظت تا 8 ساعت در برابر آتش مقاومت می کند.
گیرایی صدا : میزان صدایی که دیواره آجر از آن جلوگیری می کند متفاوت است ، اما اشکال استاندارد می تواند به طور متوسط 60-70 دسی بل را مسدود کند و می توان دیوارهای آجری را برای جلوگیری از 200 دسی بل ساخت.
عایق بندی : آجرها برای عایق بندی حرارتی عالی در مقایسه با سایر مواد ، گرما را به آهستگی جذب و آزاد می کنند . با کمک به تنظیم و حفظ دمای داخلی سازه ، آجرها می توانند 50٪ انرژی بیشتری نسبت به چوب صرفه جویی کنند.
مقاومت در برابر سایش : ترکیب قوی در برابر سایش که در سایر مواد معمول است مقاومت می کند.
• بر خلاف چوب ، آجرها ساخته دست بشر هستند و نیازی به حفاری ، جنگل زدایی یا بهره برداری از منابع تجدید ناپذیر ندارند.

 

چگونه آجرها دسته بندی می شوند

روش های مختلفی وجود دارد که می توان آجر را دسته بندی کرد. به عنوان مثال ، شما می توانید آجر را به نوع تولید “روبرو” (در معرض) در مقابل “پشت” (ساختاری و پنهان از نظر دید) ، با توجه به نحوه تولید آنها تقسیم کنید: “بدون آتش” (هوادهی شده) و “اخراج” ( اجاق گاز پخته شده) ، یا با استفاده از آن: آجرهای “معمولی” (برای ساخت و سازهای مسکونی استفاده می شود) و آجرهای “مهندسی” (مورد استفاده در پروژه های عمرانی بلندتر).
آجرها را می توان با توجه به ویژگی های مختلف طبقه بندی کرد ، اما دسته ها با هم همپوشانی دارند و طبقه بندی – گرچه بسیار توصیفی است – ناقص است.
آجرها را می توان بر اساس شکل آنها نیز دسته بندی کرد:

• روکش های آجری نازک است و برای روکش سطح استفاده می شود.
• آجرهای هوا دارای حفره های بزرگی برای گردش هوا و کاهش وزن برای کف معلق و دیواره های حفره هستند.
• آجرهای سوراخ دار حاوی سوراخ های استوانه ای سوراخ شده زیادی هستند و وزن آنها بسیار سبک است.
• آجرهای گاو نر با زاویه های گرد قالب می شوند.
• سنگ فرش آجر حاوی آهن برای کاربردهای زیرسازی کف است.
• درپوش آجرهای دیوارهای مستقل بالا
• آجرهای توخالی تقریباً یک سوم وزن آجرهای معمولی را دارند ، برای دیوارهای جدا کننده غیر باربر.

دسته بندی آجرها توسط مواد اولیه

در شیوه های مدرن ساخت و ساز ، آجرها بر اساس مواد تشکیل دهنده و روش ساخت آنها طبقه بندی می شوند. تحت این طبقه بندی ، پنج نوع رایج وجود دارد:

آجرهای سفالی سوخته

آجرهای سفالی سوخته به شکل کلاسیک آجر است که با فشار دادن خاک رس مرطوب به قالب ، سپس خشک شدن و آتش زدن در کوره ایجاد می شود. این یک ماده ساختمانی بسیار قدیمی است و در بسیاری از سازه های باستانی جهان یافت می شود. از نظر ظاهری ، این آجرها بلوک های جامد از خاک رس سخت شده ، معمولاً به رنگ قرمز هستند.

آجرهای سفالی سوخته به طور معمول در چهار کلاس فروخته می شوند که کلاس اول بهترین کیفیت و مقاومت را دارند. این آجرهای رسی سوخته درجه یک هیچ نقص قابل توجهی ندارند و طبیعتاً هزینه آنها بیشتر از طبقات پایین است.

هنگامی که از آجرهای سفالی سوخته در دیوارها استفاده می شود ، نیاز به گچ کاری یا رندر با ملات دارند . موارد استفاده برای آجرهای سفالی سوخته شامل دیوارهای سنگ تراشی ، پی ها و ستون ها است.

 

آجرهای آهکی ماسه ای

آجرهای آهک شنی (که به آن آجرهای سیلیکات کلسیم نیز گفته می شود) با مخلوط کردن شن ، خاکستر بادی و آهک ساخته می شوند. رنگدانه ها نیز ممکن است برای رنگ اضافه شوند. سپس مخلوط تحت فشار قالب گیری می شود تا آجر تشکیل شود. آجرهای آهک شنی به روش آجرهای سفالی سوخته در کوره ساخته نمی شوند. در عوض ، مواد با واکنش شیمیایی به هم پیوند می خورند که در اثر خشک شدن آجرهای مرطوب در اثر فشار و گرما اتفاق می افتد. آجرهای آهکی ماسه مزایایی از جمله:

• شکل آنها یکنواخت است و پایان صاف تری دارد که نیازی به گچ کاری ندارد.
• آنها مقاومت بسیار خوبی برای سازه های تحمل بار ارائه می دهند.
• آنها به جای رنگ قرمز مایل به قرمز خاکستری هستند. رنگدانه های مختلفی را می توان برای اهداف تزئینی اضافه کرد.
• در هنگام ساخت به ملات کمتری نیاز است.
• لبه ها مستقیم و دقیق هستند و ساخت را آسان تر می کنند.
• آنها نمک و مواد معدنی را در ظاهر آجر ایجاد نمی کنند.

آجرهای آهک ماسه اغلب در پایه ها و دیوارهای سازه ای ، آجر و ستون های در معرض ، و هنگامی که رنگدانه اضافه می شود ، برای مصارف زینتی استفاده می شود.

آجرهای مهندسی

آجرهای مهندسی در درجه اول در پروژه های عمرانی استفاده می شوند که مقاومت در برابر عناصر ضروری است. آنها پایه رسی هستند و می توانند با بسیاری از مواد دیگر مخلوط شوند. آنچه آجرهای مهندسی را از انواع دیگر متمایز می کند دوام فوق العاده آنهاست: آنها در دمای بیش از حد بالا تولید می شوند تا آجری به سختی آهن تولید کنند. همچنین تخلخل بسیار کمی دارند و در مکانهایی مانند فاضلاب ، دیواره های نگهدارنده ، منفذها ، کارهای بنیادی و تونل های زیرزمینی مورد استفاده قرار می گیرند که مقاومت در برابر آب و سرما بسیار مهم است. آنها در دو کلاس A و B وجود دارند ، A دارای مقاومت فشاری بالاتر و جذب آب کمتری برای سخت ترین شرایط است.
آجرهای “آتش” یا “نسوز” نیز در دمای بسیار بالا تولید می شوند و از خاک مخصوص فرموله شده با محتوای اکسید آلومینیوم بالا ساخته می شوند تا در برابر حرارت باورنکردنی برای استفاده در مکان هایی مانند دودکش ها ، باربیکیوها و اجاق های پیتزا ساخته شوند.

آجرهای بتنی

آجرهای بتنی از بتن جامد ریخته شده در قالب ساخته می شوند. آنها به طور سنتی در آجرکاری های داخلی استفاده می شوند ، اما بیشتر در کارهای خارجی مانند نما و نرده ها استفاده می شوند تا زیبایی مدرن یا شهری را ارائه دهند. در صورت افزودن رنگدانه ها در حین تولید ، می توان آجرهای بتونی را در رنگ های مختلف تولید کرد.
به دلیل دوام زیاد ، آجرهای بتنی می توانند تقریباً در هر نوع ساخت و ساز استفاده شوند ، به جز زیر زمین ، زیرا متخلخل هستند.

آجر خاکستر بادی

آجرهای سفالی خاکستر با خاک رس و خاکستر بادی تولید می شوند ، یک محصول جانبی از سوختن زغال سنگ ، با دمای حدود 1832 درجه فارنهایت. این نوع آجر گاهی اوقات به عنوان خود سیمان توصیف می شود ، زیرا حاوی حجم بالایی از اکسید کلسیم است و بنابراین هنگامی که گسترش می یابد در معرض رطوبت گرچه این تمایل به گسترش می تواند شکست فوری نیز ایجاد کند. آجر سفالی خاکستر دارای مزیت سبکی نسبت به آجر سفالی یا بتونی است.
موارد معمول استفاده از آجر خاک رس خاکستر بادی شامل:

• دیوارهای سازه ای
• بنیادها
• ستون ها
• در هرجایی که باید مقاومت در برابر آتش بهبود یابد مورد نیاز است.

کلاس ظاهر مقاومت فشاری جذب * استفاده می شود
اولین کاملاً سوخته ، لبه های مربع شکل ، صورت های موازی ، عاری از تراشه ، ترک و نقص > 1990 PSI (140 kg / cm2 ) <20٪ دیوارهای خارجی کفپوش
دومین بی نظمی کمی در شکل ، رنگ یا اندازه > 996 psi (70 kg / cm 2 ) <22٪ استفاده خارجی با گچ کاری
سومین کمتر کاملاً سوخته ، نقص در شکل یا یکنواختی دارد 498 – 996 psi (35 -70 kg / cm 2 ) 22٪ – 25٪ ساخت موقت در شرایط خشک
چهارمین شکل نامنظم ، به دلیل سوختگی بیش از حد رنگ تیره دارد.

بسیار شکننده ، بنابراین برای استفاده در ساخت و ساز به عنوان آجر کامل نامناسب است

> 2134 psi (150 kg / cm 2 ) کم به صورت شکسته به عنوان جمع در راه سازی ، پایه ها استفاده می

 

آجر خاکستر بادی

آجر خاکستر بادی ، از مخلوط خاکستر بادی و خاک رس که در دمای بسیار بالا پخته می شود ایجاد می شود. خاکستر بادی ذره ای شیشه ای است که در اثر سوزاندن ذغال پودر شده در تأسیسات تولید برق الکتریکی تجمع می یابد. افزودن خاکستر آجری ایجاد می کند که غلظت بیشتری از اکسید کلسیم دارد ، تخلخل کمتری دارد به این معنی که سطح نفوذ آب کمتری دارند و خود سیمانی هستند. آنها همچنین چگالی بالاتری دارند ، بهتر از آجر سفالی چرخه یخ زدگی و ذوب را تحمل می کنند و دارای خصوصیات عایق بندی بالای آتش هستند.

 

آجر نسوز

آجر نسوز ، نوعی آجر است که از خشت آتش ساخته می شود. رس خاک آتش دارای دمای ذوب بسیار بالایی (1600 o درجه سانتی گراد) در نتیجه محتوای آلومینای بالای آن است که می تواند از 24 تا 34٪ باشد. این آجرها برای تحمل در دمای بالا ، هدایت حرارتی کم طراحی شده اند و می توانند از چرخه های حرارتی و تغییرات سریع دما زنده بمانند. از آجر نسوز در کوره ،دودکش ، شومینه استفاده می شود، دیگهای بخار و سایر برنامه های مشابه در جایی که مستقیماً در معرض شرایط دمای بالا قرار دارند. آنها همچنین برای خط کشی اجاق های چوبی و تهیه عایق حرارتی برای بهبود بازده کلی انرژی دستگاه های با گرمای زیاد استفاده می شوند. آجر منیزیت یکی از نمونه های آجر نسوز است که بیش از 90٪ اکسید منیزیم تشکیل می دهد.

 

آجر آهک شنی

آجر آهک شنی ، که به آن آجرهای سیلیکات کلسیم یا آجرهای آهک سنگ چخماق نیز گفته می شود ، از مخلوطی تشکیل شده از شن ، آهک و آب ساخته می شود. یک رنگدانه اغلب به مخلوط اضافه می شود تا رنگ های مختلفی به آجر منتقل شود ، که در غیر این صورت سفید خاکستری – سفید است. رنگدانه های معمول و رنگ های مربوط به آنها در جدول نشان داده شده است:

رنگدانه رنگ
کربن سیاه مشکی خاکستری
اکسید کروم سبز
اکسید آهن قهوه ای قرمز
اوچر رنگ زرد

 

برخلاف آجرهای پخته شده ، این آجرها آجرهایی تنظیم شده از نظر شیمیایی هستند ، به این معنی که فرآیند پخت با استفاده از گرما و فشار در اتوکلاو برای تسریع در واکنش شیمیایی مرتبط با فرآیند پخت انجام می شود.

آجرهای آهک شنی مزایای مختلفی نسبت به آجرهای سفالی دارند:

 • آنها دارای توانایی تحمل بار برتر ، از مقاومت فشاری بسیار بالا 1450 psi یا 10N / mm 2  هستند
 • آجرها رنگ و بافت یکنواختی دارند
 • پایان صاف هنگام استفاده در سطح قابل مشاهده به گچ کاری کمتری نیاز دارد
 • آنها عایق صوتی خوبی ارائه می دهند
 • مقاومت خوبی در برابر آتش دارند

مواردی که در مورد آجرهای آهک ماسه ای بیش از آجرهای سفالی ذکر شده است ، مربوط به حرکت حرارتی و تمایل آجرهای آهک ماسه ای است که یک بار در جای خود قرار بگیرند ، در مقابل آجرهای سفالی که با گذشت زمان گسترش می یابند ، دچار جمع شدگی اولیه می شوند. اگر این کوچک شدن در طراحی محاسبه نشود ، این واقعیت می تواند منجر به ترک خوردگی در سطح سازه شود. همچنین مقاومت کم در برابر سایش دارند و باعث می شوند برای استفاده در برنامه های روسازی نامناسب باشند .

 

آجرهای بتونی

مواد تشکیل دهنده بتن شامل سیمان پرتلند ، آب و سنگدانه است.

آجرهای بتونی با ریختن بتن در قالب برای ریخته گری و تولید محصول آجری با اندازه یکنواخت ایجاد می شوند. قالب را می توان به گونه ای طراحی کرد که در لبه صورت آجر ، متناسب با جزئیات معماری و زیبایی شناسی مورد نظر ، جلوه های مختلفی تولید کند. پایان ممکن است صاف باشد یا به عنوان مثال ممکن است ظاهر سنگ طبیعی را شبیه سازی کند. در هنگام ساخت می توان رنگدانه های مختلفی به بتن اضافه کرد تا رنگ های مختلفی به آجر منتقل شود. رنگدانه هایی مانند اکسید آهن می توانند به سطح اضافه شوند و یا می توانند در سراسر بتن مخلوط شوند تا ظاهر متفاوتی برای آجر ایجاد کنند. با استفاده از سنگدانه هایی از بافت متفاوت از سنگ شنی به ماسه ، می توان ظاهر را نیز تغییر داد.

 

در مقایسه آجرهای بتونی با آجرهای سفالی ، آجرهای سفالی 2.5 تا 3 برابر از آجرهای بتونی قوی ترند. مقاومت فشاری متوسط آجرهای بتونی در حدود 3000 – 4000 psi است ، در حالی که آجرهای خشت (سخت) دارای مقاومت فشاری متوسط 8000 – 10،000 psi هستند. جذب آجرهای بتونی نیز بیشتر از آجرهای سفالی است. میزان جذب اولیه (IRA) برای آجر سفالی حدود 15-35 گرم رطوبت در دقیقه از طریق سطح 30 اینچ مربع است. از طرف دیگر ، آجر بتونی دارای مقادیر جذب است که تقریباً 2-3 برابر بیشتر از 40 – 80 گرم در دقیقه در همان سطح است.

در بعضی موارد ، اصطلاح آجر بتونی نمایانگر محصولی متمایز از آنچه بلوک های بتونی یا CMU واحدهای سنگ تراشی بتنی نامیده می شود ، است. به نظر می رسد تمایز اصلی اندازه باشد ، جایی که آجرهای بتونی به طور معمول کوچکتر هستند (و معمولاً جامد هستند) در حالی که بلوک های بتونی یا CMU بزرگتر هستند و اغلب دارای حفره های توخالی در آنها هستند. با این حال ، هیچ تعریف مطلقی وجود ندارد که به طور مداوم استفاده شود ، بنابراین ممکن است این دو اصطلاح به جای یکدیگر توسط تأمین کنندگان مختلف برای اشاره به یک محصول استفاده شوند.

 

آجرهای مهندسی

آجرهای مهندسی به طور خاص ساخته شده اند تا مقاومت فشاری بالا و تخلخل کم را به نمایش بگذارند. آنها اغلب در ساخت و سازها مورد استفاده قرار می گیرند که مقاومت کلی مواد ، و همچنین مقاومت آن در برابر آب و یخ زدگی ، موارد مهم است.

آجر مهندسی دو کلاس وجود دارد که هر کدام دارای مقاومت و تخلخل متفاوت هستند. جدول زیر خواص هر یک از این کلاسها را خلاصه می کند:

کلاس آجر مقاومت فشاری تخلخل
کلاس A 125 N / mm2 (18،130 psi) <4.5٪
کلاس B 75 N / mm2 (10،878 psi) <7٪

 

به دلیل ویژگی های آنها ، از آجر مهندسی در ساخت پروژه هایی استفاده می شود که نیاز به مقاومت دارند اما در مواردی که ظاهر لزوماً مورد توجه قرار نمی گیرد ، به عنوان مثال در پروژه های تونل یا برای برنامه های زیر زمین که به مواد ضد رطوبت نیاز است ، مانند فاضلاب ها و منافذ.

 

مشخصات مربوط به ASTM برای آجر

چندین مشخصات ASTM مربوط به آجر وجود دارد که در زیر ذکر شده است:

• ASTM C62 – 17 – مشخصات Standard برای آجر ساختمانی خشت یا شیل
• ASTM C216 – مشخصات آجر در معرض
• ASTM C67 – رو شهای آزمون برای نمونه برداری و آزمایش کاشی خشت و سازه.

 

ASTM C62 – 17  آجرهای سازه ای و غیر سازه ای را برای کاربردهایی که ظاهر خارجی آجر مورد نیاز نیست ، پوشش می دهد. برای مواردی که از مواد به عنوان ماده در معرض مانند نما استفاده می شود ، ASTM C216   اعمال می شود. سرانجام ، ASTM C67  بطور خاص آزمایشاتی را شامل می شود که شامل مدول گسیختگی، مقاومت فشاری ، جذب ، ضریب اشباع ، اثر انجماد و ذوب ، گل آذین ، میزان جذب اولیه و تعیین وزن ، اندازه ، تغییر شکل ، تغییر طول و درجه اعتبار است. روش های اضافی آزمایش مربوط به لعابهای سرامیکی شامل نفوذ ناپذیری ، مقاومت شیمیایی ، تیرگی و مقاومت در برابر پوسیدگی است.

 

اندازه و شکل آجر

در انگلستان ، آجرهای استاندارد 215 میلی متر طول × 102.5 میلی متر عرض × 65 میلی متر ارتفاع دارند.

این نسبت 3: 2: 1 را می دهد:

 • با یک استاندارد مشترک ملات 10 میلی متر، یک تکرار واحد از آجر گذاشته شده در یک باند خواهد بود 225 میلی متر طول و 75 میلی متر در ارتفاع .
 • اگر آجرها به صورت ضربدری گذاشته شوند ، دو عرض 102.5 میلی متر بعلاوه دو اتصالات ملات همان واحد تکرار طول یک آجر ، یعنی 120 میلی متر را می دهد.غیر از بلوک مستطیلی استاندارد ، تعدادی شکل خاص برای شرایط خاص وجود دارد که ممکن است هنگام ساخت با آجر دیده شود . این شامل:
  • آجرهای شعاعی ، مخروطی یا قوسی
  • آجرهای زاویه ای و کناری
  • آجرهای با گوشه های گرد
  • ورقه های آجر آجرهای نازکی که می توانند برای روکش کاری استفاده شوند .

همچنین می توان آجرها را به اندازه برش داد.

تحقیقات پیش رو در تولید آجر

آجر سفالی سوخته یکی از اساسی ترین مصالح ساختمانی است که از زمان بسیار قدیم در فعالیت های ساختمانی مورد استفاده قرار می گرفته است. با افزایش مداوم تقاضا برای آجرهای ساختمانی در کشور ، ذخایر خاکهای آبرفتی مناسب برای ساخت آجرها روز به روز در حال کاهش است. آجر سیلیکات کلسیم و از مواد ماسه ای یا سیلیسی و آهک ساخته می شود. تولید چنین آجرهایی برای توسعه مقاومت به فشار قالب ریزی و سازه اتوکلاو بالا نیاز دارد. مقدار قابل توجهی انرژی در تولید آجرهای سفالی و آجرهای سیلیکات کلسیم مورد نیاز است. با توجه به تقاضای زیاد برای آجرهای ساختمانی همراه با در دسترس نبودن خاک مناسب ، نیاز به کاوش مواد اولیه جایگزین و فن آوری های کم مصرف برای ساخت آجر محقق شده است. . در مطالعات مقدماتی که بر روی بریکت های کوچک انجام شد ، مشاهده شد که می توان با فشار دادن مخلوط سرباره و آهک ، آجرهای با کیفیت خوبی تولید کرد. فرآیند تولید کاملاً ساده است زیرا نیازی به اتوکلاو ندارد. مقاومت قابل توجهی حتی با پخت مرطوب برای تولید آجرهای سرباره – آهک – شن و ماسه حاصل می شود . آجر مرطوب مقاومت فشاری در محدوده 80-150 کیلوگرم / سانتیمتر مربع یا 7.85-14.7 مگاپاسکال پس از 28 روز از پخت مرطوب در دمای محیط به دست آمده است. تولید آجرهای پایه سرباره در مقایسه با آجرهای سفالی سوخته معمولی یا آجرهای سیلیکات کلسیم انرژی کمتری مصرف می کنند.

تحقیقات متمرکز بر امکان بازیافت بقایای سنگ معدن خوب کائولن (KFQR) همراه با GBFS و باقی مانده سنگ معدن سنگ گرانیت بازالت (GBFQR) برای ساخت آجر انجام شده است. این آجر به گونه ای طراحی شده است که در برابر اعمال شیمیایی ، به ویژه آبهای فاضلاب مقاوم باشد و دارای خواص بهتری نسبت به نوع معمولی است. آجر معمولی از گل رس ، فلدسپات (ماده گرانبها) و شن و ماسه با درصدهای مختلف تشکیل شده است. بریکت های جامد از پنج دسته پیشنهادی تهیه شده اند. این دسته ها حاوی 50٪ KFQR به عنوان درصد ثابت بودند ، در حالی که درصد GBFS با هزینه درصد GBFQR از 10٪ به 40٪ افزایش یافت که از 40٪ به 10٪ (از نظر وزنی) کاهش یافت. پخت از 1100 درجه سانتیگراد تا 1175 درجه سانتیگراد (2147 درجه فارنهایت) با فاصله 25 درجه سانتیگراد با 5 درجه سانتیگراد در متر (سرعت پخت) انجام شد .
مقادیر جذب آب برای همه گروه های آجر سنگ تراشی یا قابل مقایسه با آجرهای کنترلی بوده یا کمی بیشتر از حد ASTM 13٪ است.

 

مصرف انرژی برای تولید آجر

آجرها بدون آتش تولید نمی شوند و این به معنای انرژی است. آجر تا در زیر آفتاب خشک شود ، خشت نامیده می شود. آجر ماده دیگری با سابقه بسیار طولانی است ، بخشی از آن به دلیل زنده ماندن ساختمانهای آجری است . آسیب دیدن آنها در اثر آب و هوا بسیار کمتر از ساختمانهای خاکی است و اینکه آجر آتش گرفته از آجر خاکی محکمتر است به این معنی است که می توان از آنها برای ساخت سازه های بالاتر استفاده کرد. . آجرها ستون فقرات بسیاری از بناهای بزرگ باقی مانده را تشکیل داده اند واقعیت موجود بودن تمام این بناها نمایانگر طول عمر ساخت آجر است.
با این حال ، آجرها از نظر طول عمر و نگهداری کم از کیفیت خوبی برخوردار هستند و از نظر تأثیر کلی محیط زیست ، بهتر است تلاش برای طراحی برای کاهش تعمیر و نگهداری در طول عمر ساختمان متمرکز شود . محبوبیت آنها همچنان زیاد است زیرا نسبتاً کوچک و کار با آنها آسان است ، از نظر فشرده سازی بسیار قوی هستند ، دوام و نگهداری کمی دارند ، می توانند به اشکال پیچیده ساخته شوند و از نظر بصری نیز جذاب باشند.

با این حال، اخیرا، دیگر مواد ساخته شده اند که می تواند به عنوان جایگزین برای استفاده از ساخت دیوار و یا برای روکش فلزی نما و برای برخی از انواع ساختمان ، استفاده شوند.