چسب کاشی چیست ؟ انواع و کاربردهای چسب کاشی

چسب کاشی

1 – تعریف چسب کاشی

2 – روش های اجرایی چسب کاشی

3 – تفاوت چسب کاشی پودری و چسب کاشی خمیری

4 – انواع چسب کاشی پودری

 

  • تعریف چسب کاشی

چسب کاشی ملاتی اختصاصی است که برای نصب و چسباندن کاشی و سرامیک استفاده ‌می گردد. ویژگی‌های چسب کاشی شامل خاصیت چسبندگی بالا و سازگاری با زیرساخت‌های مختلف می باشد.

همچنین برای استفاده در سطوح و مکان های مختلف انواع مختلفی چسب کاشی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 

روش های اجرای چسب کاشی

این محصول به 4 روش شامل لایه نازک ، ضخامت متوسط ، لایه ضخیم و بستر جامد (بدون فضای خالی) اجرا می گردد.

 

  • لایه نازک (2 تا 5 میلیمتر)

ملات لایه نازک توسط یک ماله دندانه دار بر روی بستر پخش می شود تا یک لایه ملات دندانه ای با ضخامت ۲ تا ۵ میلیمتر را ایجاد شود. خطوط دندانه ها باید با هم موازی باشند.

کاشی باید طوری روی ملات قرار بگیرد که جهت دندانه ها موازی با عرض کاشی باشد تا هوای بین کاشی و بستر سریعتر خارج و پشت کاشی هوایی باقی نماند. سپس با یک حرکت چرخشی خیلی آرام کاشی را در جای خود در داخل ملات قرار دهید.

(توجه داشته باشید که کاشی کاری را تا قبل از خشک شدن سطح رویی ملات چسب انجام دهید).

 

این حرکت چرخشی باعث آغشته سازی بهتر و بیشتر ملات و کاشی می شود و باعث افزایش زمان کاربری موثر ملات می شود. استاندارد اجرایی پوشش های سرامیکی توسط ملات های هیدرولیکی لایه نازک در استاندارد DIN 18157-1 شرح داده شده است.

 

 

  • ضخامت متوسط (5 تا 15 میلیمتر)

ضخامت متوسط برای اجرای ملات بین ۵ تا ۱۵ میلیمتر می باشد که برای کف و دیوارهایی قابل استفاده است که الزامات میزان تحمل سازه در ساختمان سازی را بر اساس استاندارد DIN 18202:2005 نداشته باشند.

چسباندن سنگ های طبیعی ، از دیگر موارد استفاده از ضخامت متوسط چسب است که قطر و ضخامت مشابه و یکسانی ندارند. با افزایش ضخامت لایه ملات ، انحراف بستر و ناصافی سطوح سنگ های طبیعی قابل جبران است.

 

ملات بر روی سطح پخش می شود و کاشی ها به روش شناور (قرار دادن سنگ روی ملات پخش شده توسط ماله دندانه دار روی بستر و آغشته شدن آن با حرکت چرخشی آرام در داخل ملات) روی آن قرار می گیرند

ماله هایی با اشکال مخصوص برای اعمال لایه چسب با ضخامت متوسط موجود است.

 

  • لایه ضخیم (15 تا 30 میلیمتر)

از این روش تا قبل از سال ۱۹۶۰ برای کاشی های سفالی و هم اکنون برای سنگ های طبیعی غیر همسان، بزرگ و سنگین استفاده می شود.

سیمان، سنگدانه و آب در محل ساختمان سازی مخلوط می شود. ملات با ضخامت تقریبی ۱۵ میلیمتر به پشت کاشی اعمال می شود ( به روش کَرِه ای  یا همان استفاده از سطح صاف ماله جهت پخش نمودن لایه نازکی از ملات در سطح پشت کاشی)

 

کاشی مورد نظر بر روی بستر خیس شده قرار می گیرد و با فشار کافی و زدن چند ضربه چکش یک سطح همگن و صاف حاصل می شود که بدلیل زمان طولانی و نوع مواد مصرفی در طول زمان از بین می رود و برای روکش های سرامیکی جدید مثل سنگفرش ها و کاشی های پرسلان قابل استفاده نیست.

 

  • بستر جامد (بدون فضای خالی)

برای پوشش های سرامیکی در محیط های صنعتی و یا کاشی کاری در محیط های مرطوب و یا فضاهای خارجی ساختمان مانند استخر، بالکن ، تراس، نما و … یک بستر جامد و بدون فضای خالی از کاشی ها ضروری است..

یک بستر جامد احتمال تخریب به علت یخ زدگی آب در زیر کاشی را کاهش می دهد و قابلیت کاشی ها را برای تحمل بارهای مکانیکی افزایش می دهد.

 

  • تفاوت چسب پودری و خمیری

چسب های خمیری خارجی با توجه به تاریخ انقضایی که دارند برای خرید دارای ریسک بالایی هستند زیرا با اضافه شدن آب به این چسب موجب فعال شدن ترکیبات شیمایی مواد شده و به تاریخ انقضا آن نزدیک می شود و تا رسیدن به دست مشتری مهلت مصرفش به اتمام می رسد.

استفاده از چسب خمیری برای افراد با تجربه کم مناسب است و برای چسباندن کاشی و سرامیک بر روی انواع  سطوح سیمانی استفاده می شود.

به علت وجود پلیمر خاصی که در تولید این چسب به کار رفته پس از خشک شدن در برابر رطوبت از مقاومت بالایی برخوردار است که این یکی از ویژگی مهم چسب کاشی پودری است به همین منظور می تواند جهت نصب کاشی در کف آشپزخانه ، حمام ، دستشویی، نمای ساختمان و هر محلی درداخل و خارج ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.

 

  • انواع چسب کاشی پودری

پرسلان

استاندارد

استخری

دو جزئی

چسب بلوک AAC

 

منابع : 

 پرسلان در ویکیپدیا